Ką žinoti, kai reikalingas nekilnojamojo turto vertinimas?

Profesionalus nekilnojamojo turto vertinimas yra labai svarbus tiek norintiems įsigyti turtą, tiek tiems, kurie ketina jį parduoti. Tiek pirkėjai, tiek pardavėjai nori jaustis laimėtojais sandoryje, todėl labai svarbu, kad parduodamas turtas būtų tinkamai įkainotas. Tam reikalingas profesionalus vertinimas ir patikimi ekspertai, kurie galėtų tokį vertinimą atlikti.

Kada turtas gali būti vertinamas?

Kaip jau minėta, dažniausia  nekilnojamojo turto vertinimas ieškomas tuomet, kai norima turtą parduoti arba pirkti. Pardavėjas, prieš paskelbdamas apie turto pardavimą, gali įsitikinti, kokia šiuo metu yra būsto kaina ir už kiek jis gali tikėtis būstą parduoti. Tuo tarpu pirkėjui turto vertinimas gali padėti patikrinti, ar pardavėjo prašoma suma už parduodamą turtą yra pagrįsta.

Žinoma, jog toks vertinimas gali būti atliekamas ir kitais atvejais. Pavyzdžiui, jeigu norite turtą padovanoti arba jeigu esate paveldėję turtą ir norite jį perleisti kitam žmogui. Tokiu atveju taip pat gali tekti ieškoti, kas galėtų įvertinti būstą.

Kaip apskaičiuojama vertė?

Labai dažnai turto savininkai galvoja, kad turto vertė priklauso nuo to, už kiek jie įsigijo turtą ir kiek investavo į remontus ar įrengimą. Tačiau iš tiesų nuo to nepriklauso turto vertė. Jo vertė priklauso nuo to, kokioje vietoje turtas yra. Taip pat priklauso nuo to, kaip ir kada jis buvo pastatytas. O svarbiausia – už kiek panašų turtą perka ir parduoda kiti. Paprastai sakant, jeigu kaimynas tokio pačio dydžio butą pardavė už vienokią kainą, labai tikėtina, kad ir Jūsų butas bus įvertintas panašiai. Nepriklausomai nuo to, kiek brangesnis remontas bute buvo padarytas.

Ar vertė gali keistis?

NT rinka niekuomet nestovi vietoje, todėl ir turto kainos bei vertės tikrai keičiasi. Pavyzdžiui, gyventojų turimą turtą Registrų centras vertina kartą į penkerius metus. Todėl jeigu Jūsų nekilnojamojo turto vertinimas yra atliktas seniau, o kaip tik šiuo metu parduodate turtą, Jums būtų aktualu sužinoti naują turto vertę. Tikėtina, kad ji jau yra pakilusi.

Be to, esant poreikiui, galima sužinoti ir buvusią turto vertę. Tam gali būti atliekamas retrospektyvinis turto vertinimas. Dažniausia tai reikalinga tuomet, kai žmonės paveldi turtą, o vėliau nori jį parduoti. Tad pirmiausia reikalinga įvertinti, kokios turtas buvo vertės, kai jį paveldėjote. Profesionalūs nepriklausomi turto vertintojai gali apskaičiuoti, kokios vertės turtas buvo konkrečiu laikotarpiu ir nustatyti tikslą jo kainą tuo metu.